Czy wiesz że?...

...planując działania swojej organizacji możesz inspirować się sukcesami innych? Zajrzyj do działu "Dobre praktyki" - czytaj i inspiruj się!

Partnerem w projekcie jest

zuwp

Partnerstwo i mniejszości w Lublinie Drukuj Email
poniedziałek, 30 września 2013 15:23

partnerstwoLublin po raz kolejny okazał się miastem inspiracji – tym razem dla grupy przedstawicieli mniejszości narodowych. Do tego pięknego miasta na trzy dni przyjechali pasjonaci, aktywiści organizacji mniejszościowych po to, by z pomocą trenerów z lubelskiej Fundacji Inicjatyw Menedżerskich – Marka Młynarczyka i Pawła Prokopa zgłębiać tajniki partnerstw międzysektorowych.partnerstwo szkolenie2

Szkolenie zaczęło się na kilka tygodni przed przyjazdem do Lublina – w przestrzeni wirtualnej. Podczas niedługiego choć intensywnego kursu uczestnicy mieli szansę zapoznania się z ustawodawstwem w zakresie współpracy samorząd-NGO i przykładami takiej współpracy w różnorodnej skali, tematyce i formie. Dzięki prowadzącemu poznali różnice między partnerstwem lokalnym i projektowym, formalnym i nieformalnym, a także możliwości i zalety wybranych modeli.

Co chcemy robić? Jakie są płaszczyzny do współpracy w partnerstwo szkolenie1planowanych przez nas działaniach a jakie mogą być motywacje potencjalnych partnerów? Jakie mamy silne i słabe strony i co w związku z tym możemy dać od siebie partnerom naszych działań? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować planując i prowadząc współpracę? To tylko kilka z setek pytań na jakie podczas pobytu w ostatni weekend września w Lublinie przyszło odpowiadać uczestnikom. Trenerzy nie odpuszczali – dopytywali, pogłębiali odpowiedzi, motywowali do analizy, a także stwarzali sytuacje do wymiany doświadczeń między uczestnikami. I tak uczestnicy – od Kętrzyna po Kalników – omawiali pomysły partnerstwo szkolenie4na działania, wymieniali się pomysłami na to jak zaangażować partnerów do współpracy, czy znaleźć sponsorów działań.

Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych – również podczas wspólnych wieczorów czy spaceru po lubelskim starym mieście, po którym oprowadzali trenerzy i miejscowi uczestnicy. Nie zabrakło też „zajęć praktycznych” – po pierwszym dniu szkolenia odwiedziliśmy świeżo otwarte Centrum Kultury – przykład współpracy miasta i lokalnych NGO działających w sferze kultury.

Zbieranie odwagi, ale też wiedzy – tak podsumowała szkolenie jedna z uczestniczek. Szkolenie całkowicie trafiło w moje potrzeby – to inny głos uczestnika.  Kapitalnie! Doskonale! Bomba! – chyba rzadko zdarza się czytać takie oceny w ankietach ewaluacyjnych.
Przed mniejszościami - kolejne etapy projektu - późną jesienią ruszymy w teren, aby poznać dobre praktyki partycypacji z północnej Polski.

Tekst i zdjęcia za szkolenia -  Anna Kertyczak. Więcej zdjęć znajdziesz w galerii...

 
Reklama