Czy wiesz że?...

...planując działania swojej organizacji możesz inspirować się sukcesami innych? Zajrzyj do działu "Dobre praktyki" - czytaj i inspiruj się!

Partnerem w projekcie jest

zuwp

Nowości
Rodzinna pamięć mniejszości Drukuj Email
sobota, 21 grudnia 2013 12:42

Uczestniczki projektu "Mniejszości aktywne lokalnie" zapraszają do udziału w ich projekcie. „Rodzinna pamięć mniejszości” to cykl ośmiu warsztatów (I-V 2014) prowadzonych przez badaczy pamięci i mniejszości, skierowanych do studentów i młodych pracowników nauki. Projekt będzie dotyczył pamięci o mniejszościach etnicznych i narodowych, które stały się ofiarami totalitaryzmów i nie zachowały się w Europie w kształcie sprzed II wojny światowej.

Chcemy przyjrzeć się pamięci mniejszości przez żywą pamięć i świadectwa obecności. Skupimy się na pamięci rodzinnej rozumianej jako wspomnienia i informacje przekazywane międzypokoleniowo drogą ustną, za pomocą dzienników, zbiorów fotografii, filmów i innych obiektów związanych z pamiętaniem. Projekt kierujemy głównie do badaczy i przedstawicieli mniejszości, organizacji NGO zajmujących się mniejszościami oraz do grona akademickiego. Jest on realizowany w ramach działalności Pracowni Filozoficznych Podstaw Komunikacji w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadzi i inicjuje projekty interdyscyplinarne. Pracownią kieruje prof. UW dr hab. Marcin Poręba.

Jako bezpośrednie skutki projektu przewidujemy pogłębienie i upowszechnianie namysłu nad mniejszościami, II wojną światową, pogłębienie refleksji nad sposobami zachowania pamięci oraz stworzenie bazy wymiany intelektualnej między naukowcami a przedstawicielami mniejszości i organizacjami NGO.

Pierwszy warsztat tematyczny pod tytułem „Relacje indywidualne a pamięć zbiorowa. Jak tworzy się pamięć zbiorowa ze świadectw indywidualnych?” odbędzie się 07.01.2014.
Szczegóły: Prof. Barbara Szacka, wybitna polska znawczyni zagadnień pamięci w ujęciu socjologicznym poświęci warsztat otwierający ustaleniom terminologicznym. Wyróżni rodzaje pamięci (np. pamięć autobiograficzną, kulturową) i na tym tle umieści pamięć rodzinną i socjologiczne sposoby jej badania.

Rezultaty:
Pamięć rodzinna rozumiana jest jako przekaz dotyczący danej rodziny i jej dziejów. M. Halbwachs wskazywał, jak się ona tworzy, ale nie skonfrontował swoich ustaleń z pamięcią zbiorową, nie zajął się też mechanizmami konfliktu między pamięcią rodzinną a zbiorową i sposobami jego ewentualnego przezwyciężania. Warsztat prof. B. Szackiej pozwoli uczestnikom na jasne zdefiniowanie pojęć, jakimi będą mogli posługiwać się następnie w procesie analizy.

Program całego cyklu:

rodzinna pamiec plakat

Na warsztaty zapraszają Dorota Kutyła i Maja Piotrowska-Tryzno.

 
Partnerstwo i mniejszości w Lublinie Drukuj Email
poniedziałek, 30 września 2013 15:23

partnerstwoLublin po raz kolejny okazał się miastem inspiracji – tym razem dla grupy przedstawicieli mniejszości narodowych. Do tego pięknego miasta na trzy dni przyjechali pasjonaci, aktywiści organizacji mniejszościowych po to, by z pomocą trenerów z lubelskiej Fundacji Inicjatyw Menedżerskich – Marka Młynarczyka i Pawła Prokopa zgłębiać tajniki partnerstw międzysektorowych.partnerstwo szkolenie2

Szkolenie zaczęło się na kilka tygodni przed przyjazdem do Lublina – w przestrzeni wirtualnej. Podczas niedługiego choć intensywnego kursu uczestnicy mieli szansę zapoznania się z ustawodawstwem w zakresie współpracy samorząd-NGO i przykładami takiej współpracy w różnorodnej skali, tematyce i formie. Dzięki prowadzącemu poznali różnice między partnerstwem lokalnym i projektowym, formalnym i nieformalnym, a także możliwości i zalety wybranych modeli.

Więcej…
 
Nasz projekt w Wochenblatt.pl Drukuj Email
środa, 04 września 2013 11:10

skan

Artykuł nt. udziału w projekcie napisała jego uczestniczka - Dagmara Mientus.
Artykuł ukazał się w Wochenblatt.pl Nr 25 (1107) 21-27 VI 2013

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3
Reklama